Kolejne kraje wzywają pomocy Maryi
Kościelni hierarchowie na całym świecie wykorzystali święto Zwiastowania 25 marca oraz kolejne dni, aby powierzyć swoje narody Maryi i Jezusowi.
W ceremonii w Fatimie w dn. 25 marca uczestniczyli fizycznie bądź duchowo i poświęcali swoje narody biskupi z Albanii, Boliwii, Kolumbii, Kostaryki, Kuby, Dominikany, Timoru Wschodniego, Gwatemali, Węgier, Indii, Kenii, Meksyku, Mołdawii, Nikaragui, Panamy, Paragwaju, Peru, Polski, Portugalii, Rumunii, Słowacji, Hiszpanii, Tanzania i Zimbabwe.
Tego samego dnia Matce Bożej został poświęcony Liban. „Prosimy Matkę Bożą, Panią Libanu, aby pobłogosławiła Liban i cały świat” – mówił maronicki ksiądz, Fadi Tabet, rektor świątyni Harissa. Uroczystości oraz w modlitwę różańcową transmitowało na żywo w kilka świeckich i chrześcijańskich stacji telewizyjnych i internetowych. Ponad milion osób „uczestniczyło” w za pośrednictwem Facebooka.
Wreszcie w dn 29 marca miało miejsce ponowne poświęcenie Anglii i Walii jako wiana Maryi w sanktuarium narodowym Matki Bożej z Walsingham. Poświęcenie było częścią większego ruchu w Kościele Katolickim w Anglii, którego celem jest odnowienie nabożeństwa do Maryi, zrujnowanego przez protestantyzację kraju i Kościoła. – Głęboka i szczera miłość Kościoła do Maryi, Theotokos, Matki Boga, została niestety zaniedbana przez około 60 lat, nawet w świątyniach takich jak Walsingham, które zostały poddane ikonoklazmowi epoki posoborowej. Budzi w nas radość, że w końcu nadchodzi fala [odnowy nabożeństwa maryjnego], i że nowe pokolenie odzyska to „piękno świętości”, tak dawno zaniedbywane, ale teraz cenione i przywrócone – skomentował ks. Stephen Trott, ekspert prawa kanonicznego.