1

Rok Oblubieńca Maryi

Ojciec Święty w liście apostolskim „Patris corde” ogłosił rok św. Józefa, Oblubieńca Maryi i Opiekuna Kościoła Świętego.

Przez cały rok do 8.12.2021 wierni mogą otrzymać odpust zupełny (za siebie lub za dusze w czyśćcu cierpiące) pod warunkami:

  • sakramentalna spowiedź, Komunia św., oraz modlitwa zgodna z intencjami Ojca Świętego, oderwanie w duchu od wszelkiego grzechu, oraz do wyboru:
  • co najmniej pół godziny rozważania Modlitwy Pańskiej lub udział w jednym pełnym dniu skupienia, zawierającym rozważanie o Świętym Józefie,
  • na wzór Świętego Józefa spełnienie uczynku miłosierdzia względem ciała lub względem duszy,
  • odmawianie Różańca Świętego w rodzinach i pomiędzy narzeczonymi,
  • powierzanie codziennie swojej działalności opiece Świętego Józefa, lub też wzywanie Rzemieślnika z Nazaretu w modlitwach wstawienniczych za tych, którzy szukają pracy, aby mogli znaleźć zajęcie, oraz aby praca wszystkich ludzi była bardziej godna,
  • odmawianie Litanii do Świętego Józefa lub Akatyst do Świętego Józefa, w całości lub przynajmniej w odpowiedniej części, lub też jakiejś inną modlitwy do Świętego Józefa, przypisanej jako własna w różnych tradycjach liturgicznych, w intencji Kościoła prześladowanego od wewnątrz i od zewnątrz oraz w intencji ulżenia wszystkim chrześcijanom, którzy cierpią prześladowania wszelkiego rodzaju,
  • odmówienie dowolnej prawnie zatwierdzonej modlitwy lub aktu pobożności na cześć Świętego Józefa, np. „Do Ciebie, Święty Józefie”, szczególnie w dniach 19 marca i 1 maja, w Święto Świętej Rodziny Jezusa, Maryi i Józefa, w Niedzielę Świętego Józefa, 19 dnia każdego miesiąca i w każdą środę, będącą dniem poświęconym wspomnieniu tego Świętego.

Opinia, że św. Józef jest największym ze świętych po Matce Bożej, staje się coraz powszechniejsza w Kościele. Nie wahamy się patrzeć na pokornego cieślę jako wyższego w łasce i wiecznej chwale niż patriarchowie i największy z proroków – św. Jan Chrzciciel, a także apostołowie, męczennicy i wielcy doktorzy Kościoła. Ten, kto jest najmniejszy w głębi swej pokory, ze względu na wzajemne powiązanie cnót, jest największy w szczytach swej miłości: „Kto bowiem jest najmniejszy wśród was wszystkich, ten jest wielki”.

Na temat owego prymatu św. Józefa nauczali Gerson1 i św. Bernadyn ze Sieny2. Nauczanie to stawało się coraz bardziej powszechne w XVI wieku. Został uznany przez św. Teresę, dominikanina Izydora z Isolani, który wydaje się być autorem pierwszego traktatu o św. Józefie3, przez św. Franciszka Salezego, przez Suareza4, a później przez św. Alfonsa. Liguoriego5, Ch. Sauve6, kardynała Lepiciera7 oraz Sinibaldiego8; zostało to bardzo przystępnie omówione w artykule „Józef” w Dict. De Theol. Cath. autorstwa M. A. Michela.

Doktryna o prymacie św. Józefa została zatwierdzona przez Leona XIII w encyklice Quamquam pluries, z 15 sierpnia 1899 r., napisanej w celu ogłoszenia św. Józefa patronem Kościoła powszechnego. „Bez wątpienia godność Matki Bożej jest tak wysoka, że nic większego stworzyć nie podobna. Ponieważ jednak św. Józef połączony był z Przenajświętszą Dziewicą węzłem małżeńskim, przeto niezawodnie najbardziej zbliżył się do owej wzniosłej godności, którą Bogurodzica wszystkie stworzenia o wiele przewyższyła. Małżeństwo bowiem jest najbardziej istotną społecznością i związkiem, i dlatego z natury swej domaga się wzajemnej wspólnoty wszystkich dóbr małżonków. Jeżeli zatem Bóg przeznaczył św. Józefa na małżonka Najświętszej Dziewicy, to uczynił go z pewnością nie tylko towarzyszem Jej życia, świadkiem Jej dziewictwa, obrońcą Jej cnoty, ale przez związek małżeński także uczestnikiem w Jej wzniosłej godności.”

1 Sermo w Nativitatem Virginis Mariae, IVa consideratio.

2 Sermo I de S. Joseph, c. III. Opera, Lyon 1650, t IV s. 254.

3 Summa de donis S. Joseph, ann. 1522.Istnieje także nowsze wydanie w ed. o. Berthiera, Rzym, 1897.

4 W Summam S. Thomae, IIIa, q.29, disp. 8 sect I.

5 Sermone di S. Giuseppe, Discorsi Morali, Neapol, 1841.

6 Saint Joseph Intime, Paryż, 1920.

7 Tractatus de Sancto Joseph, Paryż, 1908.

8La Grandezza di San Giuseppe, Rzym, 1927, s. 36 sqq.

Źródło: o. R.Garrigou-Lagrange “Matka Zbawiciela” [Matris]

Obraz: Saint Mary (the Blesesed Virgin) and Saint Joseph with the Christ Child. Engraving after Andrea del Sarto, 1573 (wikimedia commons)